وقتی صحبت از خودروهای برقی می شود، یکی از مسائل مهمی که همیشه فاکتور بوده و می تواند افراد زیادی را متمایل به خرید یا عدم خرید خودروها کند رنج مسافتی است که وسایل نقلیه می تواند در یکبار شارژ بپیماید
این در حالی است که تسلا مدل ۳ با رنج مسافتی ۵۰۰ کیلومتر در هربار شارژ می تواند با سوزاندن همین میزان انرژی چیزی در حدود ۲۱۰ کیلومتر را طی کند.

رنج قابل پیمایش ۲۰۰ کیلومتر

به عنوان نمونه هرچند تسلا مدل اس با رنج مسافتی ۵۴۰ کیلومتر می تواند بیشترین مسافت ممکن را با یکبار شارژ طی کند ولی واقعیت این است که این خودرو با صرف انرژی یک گالن سوخت تنها می تواند ۱۵۷ کیلومتر را طی کند.

Mpg-e =  ۱۱۸/۹۶

Mpg-e = 86/89-91/95

در لیست ۱۰ تایی که در ادامه به شما ارائه خواهیم داد بیشترین رنج مسافت قابل پیمایش در میان خودروهایی که از کارخانه تسلا خارج نمی شوند تعلق دارد به هاچبک الکتریکی شورولت بولت با مسافتی در حدود ۳۸۰ کیلومتر.

رنج قابل پیمایش با یکبار شارژ توسط این خودرو بسته به نوع آن می تواند بین ۳۴۰ تا ۴۷۰ کیلومتر باشد. طراحی این خودرو منحصر به فرد بوده و درب های عمودی روبه بالای آن طرفداران زیادی را جذب خود کرده است. این خودرو خانواده می تواند با استفاده از پکیج باتری ۱۰۰D با یکبار شارژ مسافتی ۴۷۰ کیلومتری را طی کند.

۲- تسلا مدل ۳

Mpg-e =  ۹۲/۱۰۵-۹۷/۱۰۰

Mpg-e =  ۱۲۹/۱۰۶

از دیگر امکانات قابل توجه لیف جدید می توان به سیستم جدید e-Pedal اشاره کرد. این سیستم به رانندگان اجازه می دهد تا از طریق یک پدال به طور همزمان بر ترمز و گاز تسلط داشته باشند.

۴- شورولت بولت الکتریکی

به این ترتیب به کمک این باتری جدید و با استفاده از قدرت موتور ۱۴۷ اسب بخاری و گشتاور ۳۲۰ نیوتن متری رنج مسافتی قابل پیمایش توسط این آن افزایش یافته است.

رنج مسافتی این خودرو ۱۸۳ کیلومتر است. شنیده ها حاکی از این است که بی ام و قصد دارد به مدل ۲۰۱۸ آن یک باتری ۹۴ آمپر ساعت اضافه کند که به این ترتیب مسافتی که این وسیله نقلیه می تواند با یکبار شارژ بپیماید افزایش خواهد یافت.

براساس اطلاعات منتشر شده این خودرو در حالی یکی از پرفروش ترین وسایل نقلیه الکتریکی در ایالات متحده است که رنج مسافتی قابل پیمایش با یکبار شارژ توسط آن، بیشترین مقدار ممکن در بین خودروهای برقی نیست.

در حالی که تولید این سدان جمع و جور و نسبتا ارزان قیمت به آرامی صورت میگیرد روز به روز بر تعداد طرفداران و خریداران آن افزوده شده و لیست انتظار دریافت آن طولانی تر می شود.

بنابراین بسیاری از افراد در هنگام خرید خودروهای برقی اهمیت ویژه ای به مسافتی که آن ها می توانند با یکبار شارژ بپیمایند می دهند.

کمپانی نیسان مدل ۲۰۱۸ این خودرو را به یک پکیج باتری قوی تر مجهز کرده است.

این خودرو می تواند با یکبار شارژ مسافتی در حدود ۱۷۸ کیلومتر را سپری کند. متاسفانه کیا این خودرو نسبتا ارزان قیمت را به صورت محدود عرضه کرده و تنها ساکنان ایالت های کالیفرنیا، کانکتیکت، جورجیا، مریلند، ماساچوست، نیوجرسی، نیویورک، اورگان، تگزاس و واشنگتن به آن دسترسی دارند.

۹- بی ام و i3

در حال حاضر کمپانی تسلا با مدل اس P100D در جایگاه اول این لیست قرار دارد. این خودرو می تواند با یکبار شارژ مسافتی در حدود ۵۳۰ کیلومتر را طی کرده و حتی شتاب گیری فوق العاده آن نیز زبان زد عام و خاص است.

هرچند که گفته می شود این خودروی جمع و جور در تمامی ایالات قابل دسترس است اما واقعیت این است که خرید آن به خصوص در شهرهای کوچک چندان آسان نیست.

۵- نیسان لیف

تصور اینکه یک خودروی برقی شمارا در یک مکان دورافتاده شارژ تمام کند و نتواند شما را به مقصد برساند بسیار آزاردهنده است به خصوص که ایستگاه های شارژ این دسته از وسایل نقلیه نیز همچون پمپ بنزین های رایج قابل دسترس نیستند.

در ادامه لیست با ما همراه باشید تا مروری داشته باشیم بر۱۰ خودروی برقی که می تواند بیشترین مسافت ممکن را با یکبار شارژ بپیمایند:

۱۰- کیا الکتریکی Soul

در نسخه P100D مدل اس  در حدود ۲٫۵ ثانیه طول می کشد تا سرعت ۰ کیلومتر در ساعت به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت رسید.

شورولت بولت الکتریکی را می توان به عنوان یک حریف واقعی برای محصولات کمپانی تسلا در نظر گرفت.

این فاکتور معمولا بر اساس میزان مصرف سوخت (به لیتر) در هر صد کیلومتر یا مسافت طی شده (برحسب مایل) به ازای هر گالن سوخت (MPG) محاسبه می شود و بدیهی است که برای خودروهای مجهز به موتور درون سوز کاربرد دارد.

طبق گفته های وزارت حمل و نقل ایالات متحده رنج مسافتی که مردم این کشور به طور معمول با خودروهای خود در طول روز طی می کنند چیزی در حدود ۵۰ کیلومتر است.

انتظار می رود که این باتری در سال ۲۰۱۸ به صورت استاندارد برای خریداران تسلا ۳ در دسترس بوده و بتواند در یکبار شارژ مسافتی در حدود ۳۵۰ کیلومتر را طی کند.

۱- تسلا مدل اس

فورد این خودروی الکتریکی ارزان قیمت را در تمامی ایالت های ۵۰ گانه امریکا عرضه کرده و خریداران آن می توانند علاوه بر مشوق های فراوان از جانب فورد، از یک اعتبار مالیاتی ۷۵۰۰ دلاری از جانب دولت فدرال نیز برخوردار شوند.

۷- هیوندای ای یونیک الکتریکی

Mpg-e =  ۱۲۶/۱۱۱

گفته می شود به واسطه این شاخص می توان میزان بهینه بودن خودروهای الکتریکی را با خودروهای بنزینی و دیزلی مقایسه کرد.

Mpg-e = 124/93

بنابر گفته EPA مصرف انرژی هیوندای یونیک الکتریکی تقریبا برابر با خودروی درون سوزی است که در هر ۱۰۰ کیلومتر ۱.۶ لیتر سوخت می سوزاند. بنابراین به نظر می رسد که این وسیله نقلیه نسبتا مقرون به صرفه است.

۶- گلف الکتریکی فولکس واگن

براساس گزارش های موجود در سال میلادی جاری کمپانی های خودروسازی قصد دارند خودروهای الکتریکی جدید فراوانی را معرفی و راهی بازار کنند.

محدوده: ۵۰۰ کیلومتر

رنج قابل پیمایش توسط این وسیله نقلی برقی ۲۰۰ کیلومتر است. فولکس واگن سال گذشته برای افزایش این رنج قابل توسط هاچبک الکتریکی خود باتری جدیدی را به آن اضافه کرده است.

رنج حدودی قابل پیمایش: ۳۸۰ کیلومتر

محدوده: ۲۴۰ کیلومتر

به علاوه همان طور که از بی ام و انتظار می رود حتی اگر تمامی این امکانات نیز نتواند نیاز خریدار را برطرف کند این کمپانی قادر است یک موتور بنزینی را به خودرو اضافه کند.

نسخه دیگر این خودرو یعنی ۷۵D که پکیج باتری آن کوچکتر است با یکبار شارژ مسافتی در حدود ۴۴۵ کیلومتر را طی می کند.

پرچمدار کمپانی تسلا می تواند در یکبار شارژ مسافتی بین ۴۴۵ تا ۵۴۵ کیلومتر را بپیماید.

نسخه P100D این خودرو به کمک باتری فوق العاده خود بیشترین مسافت ممکن را در میان خودروهای برقی می پیماید.

Mpg-e =  ۱۳۶/۱۲۳

این نسخه می تواند به کمک لاستیک های سرعت ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت را تنها در ۲.۵ ثانیه طی کند.

به کمک این موتور ۱۵۶ کیلومتر ابتدایی به کمک نیروی برق و ۱۳۴ کیلومتر بعدی از طریق موتور درون سوز طی خواهد شد.

۸- فورد فوکوس الکتریکی

Mpg-e = 124/93

وقتی صحبت از خودروهای برقی می شود، یکی از مسائل مهمی که همیشه فاکتور بوده و می تواند افراد زیادی را متمایل به خرید یا عدم خرید خودروها کند رنج مسافتی است که وسایل نقلیه می تواند در یکبار شارژ بپیماید.

مسافت قابل پیمایش از طریق این خودرو با یکبار شارژ چیزی در حدود ۱۸۵ کیلومتر است.

میزان مصرف سوخت یکی از فاکتورهای مهم است که مشتریان برای انتخاب و خرید خودروها به آن توجه می کنند.

بنابراین به نظر می رسد در کشوری مثل امریکا انتخاب خودروهایی که توانایی پیمودن مسافت هایی در بیشتر از ۱۸۰ تا ۲۵۰ کیلومتر در هر بار شارژ را دارند معقولانه بوده و خرید آن ها منطقی است.

مدل ۳ یک جایگزین مناسب برای سدان محبوب اس بوده و خریداران می توانند به کمک باتری جانبی ۹۰۰ دلاری رنج مسافت قابل پیمایش با آن را افزایش دهند.

با ظهور اتومبیل های الکتریکی از معیار اندازه گیری جدیدی به نام MPGe استفاده می شود که در واقع علامت اختصاری Miles Per Gallon Equivalent یا همان “معادل مایل های طی شده با هر گالن” است. شاخص MPGe مسافتی را که خودروهای الکتریکی با مقدار انرژی موجود در یک گالن سوخت (۳٫۷ لیتر) می توانند طی کنند، اندازه می گیرد.

بنابراین تسلا مدل ۳ هزینه کمتری را به خریدار خود تحمیل می کند. البته باید در نظر داشت که این متغیرها ممکن است در واقعیت تغییر کند. همچنین نرخ متفاوت برق در مکان های مختلف نیز باید به صورت مسئله شود.

با توجه به گزارشات منتشر شده از نحو و میزان استفاده امریکایی ها از خودروهای خود به نظر می رسد که در این کشور یک کارمند می تواند هر روز از خودروی بولت الکتریکی خود استفاده و نهایتا پس از گذراندن تعطیلات اخر هفته این خودرو را شارژ نماید.

۳- تسلا مدل ایکس

انتظار می رود که این خودروها بتوانند رنج مسافتی نسبتا طولانی را سپری کرده و هزینه‌ کمی را برای تامین انرژی برقی به مالک خود تحمیل کنند. از جمله خودروهایی الکتریکی که بسیاری از افراد چشم انتظار رسیدن آن بوده و در سال جاری معرفی خواهد شد جگوار i-PACE CrossView است.

Mpg-e =  ۱۵۰/۱۲۲

البته لازم به ذکر است که بسیاری از متخصصان حوزه خودروهای الکتریکی معتقد اند فاکتور رنج مسافتی تنها عامل مهم در حوزه این گروه از وسایل نقلیه نبوده و خریداران آن ها باید به عوامل دیگری مثل MPGe نیز توجه کنند.

Mpg-e = 128/110

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *