امروز می‌خواهم راجع به یکی از پورت‌های کامپیوتر حرف بزنم که حتما شما از آن استفاده کرده‌اید: پورت USB

این عبارت که مخفف Universal Serial Bus است، به معنی یک پورت با استفاده جهانی است. و واضح است منظور این است که همه وسایل را بتواند پشتیبانی کند. و مثل سابق نباشد که هر وسیله ای برای خودش یک پورت اختصاصی داشت. کیبورد یک پورت داشت و پرینتر یک پورت دیگر لازم داشت.

آنچه امروز کاملا رایج است USB 2 است. یعنی نسل دوم این پورت. اما در این یادداشت می‌خواهم این پورت را با نسل سوم آن یعنی USB 3 مقایسه مختصری بکنم.

در مشخصات نسل دوم این پورت گفته شده است سرعت انتقال 480 مگابیت در ثانیه را دارد. به عبارت دیگر شما باید بتوانید یک فایل را از مثلا درایو فلش خودتان با سرعت 60 مگابایت در ثانیه به هارد خودتان منتقل کنید.

اما آنچه ما با برنامه‌های آزمون‌گر مانند
این آزمایش کردیم، متاسفانه نتیجه‌های بدی داد. یعنی سرعتی بیشتر از 20 مگابایت در ثانیه حاصل نشد.

پورت USB 3 هم بطور اسمی باید سرعت 4800 مگابیت در ثانیه داشته باشد. یعنی ده برابر یو‌اس‌بی2. یعنی شما باید سرعت انتقال 600 مگابایت در ثانیه را بتوانید تجربه کنید. اما با یک آزمون ساده بر روی یک فلش‌مموری که یو‌اس‌‌بی3 را پشتیبانی می‌کند؛ متاسفانه بیشتر از 60 مگابایت را نتوانستیم در هر ثانیه منتقل کنیم. یعنی عملا پورت یو‌اس‌بی3 در حد یک یو‌اس‌بی2 کار می‌کند!

ایراد کار کجاست؟

واقعیت این است که مشکل این تجربه ناراحت‌کننده نه به این پورت‌ها بلکه به نوع فلش‌مموری برمی‌گردد که در بازار وجود دارد و ما استفاده می‌کنیم. و از اغلب از انواع بی‌کیفیت است.

یعنی خود پورت یو‌اس‌بی2 کامپیوتر ما واقعا می‌تواند تا حدود 60 مگابایت را در ثانیه انتقال دهد. اما فلش‌مموری ما توان این انتقال را ندارد. مانند این است که شما یک هارد قدیمی را استفاده کنید، و بعد ببینید مثلا سرعت انتقال حدود 40 مگابایت در ثانیه دارد. در اینجا شما نمی‌توانید مشکل را به گردن کابل ساتا بیندازید! چرا که اگر یک هارد قوی و جدید به همان کابل وصل کنید، می‌بینید که سرعت تا حدود 100 مگابایت در ثانیه بالا می‌رود.پس فعلا بنا را بر این می‌گذاریم سرعت انتقال را برای USB 2 حدود 60 مگابایت‌درثانیه حساب می‌کنیم و برای USB 3 حدود 600 مگابایت در ثانیه. هر چند خودمان هنوز این سرعت را تجربه نکرده‌ایم!

نوشته شده در تاریخ 20 مهر 91    | توسط: پویا کام    | طبقه بندی: اطلاعات مفید،     | سوال؟ ()