گاهی مطالبی به نظرمان خیلی پیش‌پاافتاده می‌آیند. اما همان مطلب برای کسی که اطلاعات کمی از ماجرا دارد؛ خیلی مهم است و شاید تا سالها از آن اطلاع نیابد.
مثلا من اخیرا با کسی صحبت می‌کردم که خیلی راحت اینگونه می‌گفت: «خط اینترنتی که من خریدم، قرار بوده پهنای باند 256 داشته باشد؛ اما عملا بیشتر از 32 کیلوبایت‌درثانیه دانلود ندارم.»
و من بر آن شدم یک توضیح مختصر راجع به یک خط دیجیتال اینترنتی این جا بنویسم.

 

ببینید! پهنای باند یا سرعت یک خط ، یک واحد دارد؛ و سرعت دانلود ِفایل به درون کامپیوتر شما، یک واحد دیگر دارد. 
اولی را اینگونه می‌نویسند: Kbps و می‌خوانند: کیلو بیت پر سکند. یعنی سرعت هزار بیت در هر ثانیه.
دومی را اینگونه می‌نویسند: KBps و می‌خوانند: کیلو بایت پر سکند. یعنی سرعت هزار بایت در هر ثانیه.
و خیلی راحت مطلب مشخص می‌شود: هر بایت،‌‌ برابر هشت بیت است.
پس اگر به شما خط ADSL فروختند و به شما گفتند این خط ،‌ سرعت 256 دارد؛ یعنی 256 Kbps است که برابر است با سرعت 32 KBps برای دانلود فایل شما. یعنی این دو عدد دقیقا یک معنی را می‌دهد.
پس زمانی باید از سرعت خط اینترنت خودتان ناراضی باشید که خط 256 کیلوبیتی خریده باشید اما سرعت دانلود شما مثلا 20 کیلوبایت در ثانیه باشد.
اما بد نیست بدانید هر خط اینترنتی (‌حداقل در ایران) سه فاکتور دارد.
اولی همان پهنای باند است که دقیقا به معنی سرعت خط است.
دومی محدودیت دانلود برای شما مثلا در هر ماه است. یعنی ممکن است سرعت شما خیلی بالا باشد. اما در ماه بیشتر از 5 گیگابایت به شما اجازه دانلود ندهند. و همان چند روز اول این میزان ترافیک شما تمام شود و شما باید برای بقیه ماه خودتان به اصطلاح ترافیک بخرید.

سوم هم «شِر کردن» است. یعنی در کشور ما هر پورت خط را به یک مصرف‌کننده اختصاص نمی‌دهند. بلکه بین ده نفر به اشتراک می‌گذراند. به این نحو که اگر تمام آن نه نفر دیگری که با شما مشترکا دارند یک خط را استفاده می‌کنند، در یک زمان کامپیوتر خودشان را خاموش کنند و از خط بیرون بروند؛ تمام آن پهنای باند به شما اختصاص داده می‌شود. اما اگر هر 9 نفر همزمان با شما در حال استفاده از اینترنت باشند، یک‌دهم پهنای باند به شما اختصاص داده می‌شود. در این حالت اگر پهنای باند شما 256 کیلوبیت باشد، فقط به شما 25.6 کیلوبیت خواهد رسید!‌ و این است که گاهی داد مصرف‌کننده ایرانی به هوا بلند می‌شود که: این خط ای‌دی‌اس‌ال است یا دایل‌آپ؟!

متاسفانه فاکتور سوم که اینجا شمردیم، یک دزدی آشکار اما قانونی است! یعنی علاوه بر اینکه زمانی که شما یک خط اینترنتی را خریداری می‌کنید به شما گفته نمی‌شود که با 9 نفر دیگر هم مشترکا باید استفاده کنید؛ اما شرکت‌‌ها اینترنتی قانونا حق دارند دو نوع خط بفروشند. یکی را خط shared می‌گویند که همین است که اینجا گفتیم. یکی هم خط dedecate می‌گویند؛ که بدون شرکردن است. و البته آن خط‌ها را خیلی گران می‌فروشند.

بنابراین بار بعدی که خواستید در مورد خط اینترنتی adsl یا wimax یا edge خودتان قضاوت کنید، به مفهوم بیت و بایت و همچنین سه فاکتوری که برشمردیم، توجه کنید.   

نوشته شده در تاریخ 20 اردیبهشت 91    | توسط: پویا کام    | طبقه بندی: اطلاعات مفید،     | نظر()