از سری استفاده‌هایی که می‌توان از یک ابزار آندرویدی کرد، سرویس جی‌پی‌اس و مپ است. اگر شما تاکنون این استفاده را نکرده‌اید، بدانید کار با آنها فوق‌العاده ساده است.
اول بگوییم این دو سرویس کاملا جدا از هم هستند. یعنی از جهت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری جدای از هم عمل می‌کنند. اما وقتی با هم ترکیب شوند، بسیار پرفایده می‌شوند.
جی‌پی‌اس یک قطعه سخت‌افزاری است که باید روی گوشی یا تبلت شما موجود باشد. این قطعه با دریافت کردن علائمی که از طریق ماهواره‌های جهانی جی‌پی‌اس ارسال می‌شود؛ می‌تواند موقعیت حال حاضر ابزار را تشخیص دهد. یعنی به شما بگوید که شما همین الان در کجای کره زمین و موقعیت عرض و طول جغرافیایی قرار دارید. اما این مختصات به درد ما نمی‌خورد. بلکه باید مشخص شود ما در کجای نقشه هستیم.
اینجاست که سرویس دوم به کار می‌رود. یعنی با داشتن یک سری نقشه دقیق که با جی‌پی‌اس تلفیق می‌شود، به دارنده ابزار آندرویدی می‌گوید الان در کجای نقشه هستید. 
یکی از بهترین و کاملترین و بروزترین نقشه‌ها در این زمینه، سرویس گوگل‌مپ است. که به خوبی در ایران کار می‌کند. اکثر گوشی‌ها و تبلت‌های آندرویدی به صورت پیشفرض این اپ را دارند. اما اگر ابزار شما ندارد، می‌توانید آن را از اینجا دانلود کرده و نصب کنید.
بعد از اجرای اپ گوگل‌مپ و روشن کردن جی‌پی‌اس ابزارتان، می‌توانید موقعیت خودتان را در نقشه دقیقا نگاه کنید. البته یادتان باشد این نقشه‌ها باید از اینترنت دانلود شود. پس شما هنگام استفاده از این امکان، باید به اینترنت وصل باشید.
اما راه دیگری هم هست. اینکه شما زمانی که دسترسی خوبی به اینترنت دارید، بخش‌هایی از نقشه را که لازم دارید؛ دانلود کنید. خود اپ به شما این امکان را در بخش آفلاین ارائه کرده است. شما در این بخش، می‌توانید یک مربع از نقشه را مشخص کنید و به اپ دستور دهید آن را کاملا دانلود کند.
حال اگر بدون اینترنت وارد آن بخش‌های جغرافیا بشوید که نقشه‌اش را دانلود کرده بودید، می‌بینید با روشن کردن جی‌پی‌اس موقعیت شما در نقشه با دقت بالایی نمایان می‌شود. 
شما در این حالت حتی می‌توانید در کویر ایران هم که از شبکه‌های موبایل و اینترنت خالی است، این امکان را با خود داشته باشید. 


چند نکته دیگر:
اول، برای استفاده از جی‌پی‌اس یادتان باشد باید بالای ابزار آندرویدی شما حائل و سقفی نباشد. یعنی مستقیما بتواند به ماهواره وصل شود. البته گذاشتن ابزار در جلوی شیشه جلویی ماشین که بالایش فقط شیشه است، اشکالی ندارد و ابزار کار می‌کند.
دوم اینکه بخش جی‌پی‌اس به اینترنت وصل نیست. پس چیزی به جز دریافت علائم کوتاه، کاری انجام نمی‌دهد. کار اصلی را ماهواره‌های ارسال کننده علائم انجام می‌دهند. این اتصال نه هزینه دارد و نه باطری زیادی مصرف می‌کند. 

سوم شما با جی‌پی‌اس کارهای دیگری هم می‌توانید انجام دهید. مثلا چون این سرویس بصورت لحظه‌ای کار می‌کند، با اپ‌های دیگری که ما در آینده معرفی می‌کنیم؛ می‌تواند سرعت لحظه‌ای خودروی شما را محاسبه کرده؛ به شما بگوید.
چهارم با سرویس گوگل‌مپ شما علاوه بر نقشه، می‌توانید تصویر واقعی موقعیت خودتان یا هر کجای دیگر دنیا را مشاهده کنید. یعنی تصویری با دوربین‌های ماهواره را. مثلا تصویری از پشت‌بام خانه‌ی خودتان را، یا محل پارک خودرویتان را در خیابان مجاور! البته این تصاویر لحظه‌ای نیست. و احتمالا فقط یکی دو بار در روز بروز می‌شود. برای دیدن تصاویر واقعی از آسمان، بخش ساتلایت را در اپ گوگل‌مپ فعال کنید. البته واضح است که اینها چون عکس کامل است، دیتای زیادی از اینترنت شما طلب می‌کند. و باید بدانید فقط تا حد خاصی وضوح دارد. مثلا شما می‌توانید پشت‌بام خانه‌تان را تشخیص دهید. اما دیگر نزدیک‌تر که آدم‌های داخل یک حیاط را بتوانید تشخیص دهید، نخواهد شد. و مسلم است این کار برای رعایت اصول امنیتی است. و همچنین استفاده از این تصاویر هم رایگان است؛ البته بجز هزینه‌ی اتصال شما به اینترنت.
پنجم، شما برای آدرس‌دهی هم می‌توانید از این اپ استفاده کنید. یعنی مبدا و مقصد حرکت‌تان را انتخاب کنید. وسیله‌تان را هم مشخص کنید. که مثلا پیاده می‌روید یا با خودرو یا با وسایل عمومی. اپ برای شما مسیری را مشخص می‌کند با رعایت کلیه اصول ترافیک، و فاصله دقیق این مسیر، و زمان تقریبی راه. یعنی مثلا اگر با خودرو باید تا جایی از یک خیابان را رفته و سپس از یک دوربرگردان برگردید و از فلان خیابان بپیچید؛ همه اینها را برایتان محاسبه می‌کند. و اگر همان مسیر را مثلا پیاده بخواهید بروید؛ دیگر آن دوربرگردان را کنار گذاشته به شما می‌گوید به آنطرف خیابان بروید. اپ همچنین اسامی دقیق کلیه خیابان‌ها و کوچه‌های ایران را می‌داند. و این، حداقل در شهرهای نسبتا بزرگ به خوبی عمل می‌کند.
امیدوارم نقشه‌های کاغذی را دیگر کنار گذاشته و بصورت دیجیتال راهتان را پیدا کنید.

نوشته شده در تاریخ 6 شهریور 93    | توسط: پویا کام    | طبقه بندی: برنامه‌ موبایل،     | مفید بود؟()