بعضی از دوستان سوال داشتند که این نسل دوم و سوم اینترنت موبایل یعنی چه؟ و اگر از آنها اطلاعی نداشته باشیم، مشکلی خواهیم داشت؟ 

اصولا وقتی ما از چیزی علم داشته باشیم، بهتر می‌توانیم از آن استفاده کنیم. مثلا می‌دانیم همین الان می‌توانیم از اینترنت یکی از اپراتورهای موبایل کشور، سرعت اینترنتی داشته باشیم در حد 3 مگابیت در ثانیه. و لازم نیست خودمان را با سرعت افتضاح حدود 150 کیلوبیت سابق اپراتورهای موبایلی که مرتب هم قطع می‌شود؛ دلمشغول نگه داریم. 

خواهیم دانست باید چه کرد تا بتوانیم از تکنولوژی استفاده کنیم. 
برای همین یک توضیح ساده که به درد عموم بخورد، در این جا می‌نویسم. 

نسل‌های مختلف موبایل، بیشتر به پیشرفت تکنولوژی سیستم آنها اشاره دارد. 
از ابتدا ارتباطات بیسیم، بر اساس سیستم آنالوگ رادیویی برقرار بود. تا بعد که وارد عصر دیجیتال شدیم. و نسل اول شکل گرفت. نسل دوم همین سیستم جی‌اس‌ام است که خود ما داریم استفاده می‌کنیم. و اینترنت ارائه شده در این عصر را وقتی جی‌پی‌آر‌اس شد؛ نسل 2.5 نام نهادند. و وقتی سرعت آن اسما به 230 کیلوبیت‌درثانیه  رسید؛ نسل 2.75 نام گذاشتند. 
تا اینکه نسل سوم یا همان تری‌جی شروع شد. که مدتهاست در دنیا استفاده می‌شود و دو سالی است توسط رایتل و یک ماه است توسط ایرانسل ارائه می‌شود. 
قدم اول اینکه موبایل شما باید از تری‌جی پشتیبانی کند. یعنی موقع خرید یک گوشی موبایل، باید مطمئن شوید با تری‌جی هم می‌توان استفاده کرد. 

حالا وقتی از تری‌جی استفاده کردیم، یعنی چه سرعتی را می‌توانیم داشته باشیم؟ 
اینجا یک مقدار فنی‌تر توضیح می‌دهم. پس کمی توجه کنید.

دیتا در نسل سوم را این گونه می‌خوانند:
HSDPA
که مخفف این عبارت است: 
High-Speed Downlink Packet Access
به معنی بسته دسترسی به دانلود پرسرعت. این پروتکل چه سرعتی را به دست می‌دهد؟ دقیقا 1.8 مگابیت‌درثانیه. یعنی شما سرعت حدود 230 کیلوبیت‌درثانیه را که در نسل دوم داشتید، می‌توانید به 1800 کیلوبیت‌درثانیه برسانید. 
خب، به نظر خیلی هم زیاد نمی‌باشد که بتوان نسل جدید نامیدش. برای همین یک تکنیک به کار رفت. به این نحو که بجای اینکه از یک کانال ارتباطی استفاده شود، از دو کانال استفاده شود. یعنی هم از طریق فرستنده دیتا یعنی اپراتور، هم گیرنده یعنی گوشی شما، دو کانال پرسرعت همزمان کار کنند. نتیجه جالب شد: سرعت به 3.6 مگابیت‌درثانیه می‌رسید!
بعد از مدتی این دو کانال را هم دو برابر کردند و چهارکاناله شد: سرعت 7.2 مگابیت در ثانیه.
پس الان شما نهایت سرعتی که می‌توانید داشته باشید؛ اگر گوشی شما چهار کاناله باشد، 7.2 مگابیت خواهد شد. و اگر دو کاناله باشد؛ 3.6 مگابیت خواهید داشت.
در هنگامی که گوشی شما از این پروتکل اینترنت استفاده می‌کند، در بالای گوشی شما این علامت ظاهر خواهد شد:
H
 و البته یادتان باشد داریم از محدودیت‌های تکنولوژیک حرف می‌زنیم. اما گاهی محدودیت‌های دستی از سوی اپراتور‌ها اعمال می‌شود. یعنی با اینکه می‌توانند سرعت بالاتر را ارائه کنند؛ عمدا سرعت پایین را می‌فرستند. 
بعد از مدتی دیدند این سرعت هم چندان زیاد نیست. پروتکل جدیدی در نسل سوم به راه افتاد:
+HSDPA
در اینجا هر کانال از سرعت بالایی برخوردار است: 42 مگابیت‌درثانیه. و اگر دو کاناله باشد: 84 مگابیت. و اگر چهارکاناله باشد، 168 مگابیت‌درثانیه. 
در زمانی که گوشی شما از این پروتکل استفاده می‌کند، در بالای گوشی شما این علامت ظاهر می‌شود:
+H

ما خودمان با ایرانسل در پروتکل اچ‌اس‌دی‌پی‌ای سرعت 3 مگابیت را تجربه کردیم. و چون گوشی ما دو کاناله بود؛ نمی‌دانیم اگر چهار کاناله باشد، سرعت بالاتر را خواهیم گرفت یا نه. 

و شنیده‌ایم که با گوشی‌هایی که از پروتکل اچ‌اس‌دی‌پی‌ای‌پلاس استفاده می‌کنند، و ایرانسل هم ارائه می‌کند، شده که سرعت نزدیک 10 مگابیت را گرفته‌اند. 

اما نسل چهارم یا فورجی، ظاهرا تا 300 مگابیت‌درثانیه را ارائه می‌کند. اینکه ایرانسل آن را ارائه کرده است یا کسی توانسته سرعت بالاتری را از طریق نسل چهارم در کشور گرفته باشد، تا این لحظه اطلاعی دریافت نکرده‌ایم.

خلاصه:
برای آنکه بتوانید با اپراتور فعلی ارائه‌کننده نسل سوم، اینترنت همراه پرسرعت استفاده کنید؛ باید از گوشی‌ای برخوردار باشید که یکی از این دو پروتکل را پشتیبانی کنند: 
HSDPA یا +HSDPA
و اینکه گوشی شما، چند کاناله است. 

ایام بکام!
پویاکام.

نوشته شده در تاریخ 29 شهریور 93    | توسط: پویا کام    | طبقه بندی: اطلاعات مفید،     | سوال شما()