یک تبلیغ از تلویزیون دیدم که یک مدیر جوان و خوش‌تیپ در حالی که توی دفتر کارش نشسته و دیوار شیشه‌ای پشت‌ سرش نشان می‌دهد که در طبقه بیستم یک برج قرار دارد، موبایلش را درمی‌آورد و قبض آب و برقش را پرداخت می‌کند! و چقدر خوشحال می‌شود که راحت توانسته این پرداخت را انجام دهد!

شما هم حتما از این دست تبلیغات زیاد دیده‌اید. تبلیغاتی ناهمگون و تک‌بعدی، که می‌خواهد یک قشر فوق‌ثروتمند را نشان دهد که از یک کالا یا خدمات استفاده می‌کنند. جالب آنکه این کالا-خدمات، همیشه خیلی هم ساده و پیش‌پاافتاده است!

برای همین به ذهنم رسید این چند سطر را بنویسم. تا نه به کسانی‌که این آگهی‌ها را درست می‌کنند؛ بلکه به صاحبان صنایع و شرکت‌ها، بگویم این‌ها تبلیغ نیست. ضدتبلیغ است. 

وقتی بخش عمده‌ای از جامعه، اینی نیست که شما دارید نشان می‌دهید؛ اگر بگویید چنان مدیر ثروتمند و خوش‌تیپی از بانک شما دارد استفاده می‌کند؛ عملا دارید بین خودتان و مردم یک خط فاصله می‌کشید. همان مردم که می‌خواهید مشتریان  اصلی شما باشند. یا برای تبلیغ روغن مایع، نیازی نیست یک خانواده خوش و خرم و خیلی جوان و خوش‌تیپ را نشان دهید در حالی از اینکه روغن شما را مصرف می‌کنند، خوش‌بحالشان شده! این بیشتر نشان می‌دهد طرفداران کالای شما، عقب‌افتاده‌اند! آخر مگر روغن مایع خوراکی، موجب این همه خوشحالی و خوشبختی می‌شود؟

یا آن مدیر مرفه، نه امروز که سی سال پیش هم مشکل پرداخت قبض آب و برق نداشت. آن موقع هم او به آبدارچی شرکتش دستور می‌داد قبوض آب و برق‌ او را ببرد و توی صف بانک بایستد و برایش پراخت کند. 

شما باید هدف یک آگهی را درست تشخیص دهید. اگر می‌خواهید میلیون‌ها نفر به بانک شما مراجعه کنند؛ و اگر می‌خواهید میلیون‌ها نفر روغن و چای و برنج شما را مصرف کنند؛ اگر می‌خواهید ماشین کارخانه‌ی شما را بخرند... باید به سمت تبلیغ‌های مردمی بروید.

مردم را همان طور که هستند، نشان دهید. زیادی خوشبخت نشان دادن مردم، نفرت می‌آفریند. 

مردم را با خانواده‌شان، با بدبختی‌های روزمره‌شان، با شلختگی خانه‌شان، با اعصاب خرد معمولشان نشان دهید. و در این میان کالا و خدمات خودتان را عرضه کنید.

باور کنید اینگونه به نتیجه خواهید رسید.

چرا که این همان مردمی هستند که قرار است مشتری شما باشند.

باور کنید... باور کنید آن خوش‌تیپ‌های خوشحال ثروتمند، اصلا نیستند.

نوشته شده در تاریخ 28 مهر 93    | توسط: پویا کام    | طبقه بندی: مطالب حاشیه‌ای،     | دیدگاه شما درج می‌شود()