1- اوضاع بحرین را یادمان هست. در حالیکه شاید پرجمعیت‌ترین راهپیمایی‌ها به نسبت جمعیت کل کشور در میان کشورهای عربی متعلق به بحرین بود؛ ما تنها کاری که کردیم این بود که چند ماه بر طبل تبلیغات تلویزیونی کوبیدیم. آنهم در داخل کشور خودمان! که مردم ایران این «بحرین بحرین» را ببینند. اما عملا هیچ حمایتی از این مردم شیعه و بپاخاسته نشد. حتی بعدا صراحتا گفته شد «ما اگر می‌خواستیم از مردم بحرین حمایت کنیم، نتیجه دیگری حاصل شده بود». 

2- این پیشگویی نیست. یک تحلیل محتوا است. مذاکرات هسته‌ای با آمریکا به نتیجه نخواهد رسید. اوباما چیزی دیگری می‌خواست. و وقتی فهمید به آن نخواهد رسید، هزینه شکست  این مذاکرات را پیشاپیش بر عهده کنگره گذاشت. در ایران هم که افراطی‌ها ظاهرا دارند با دمشان  گردو می‌شکنند. 

3- اوضاع یمن باز جالب شده است. ما در ایران داریم کلیپ‌های مزخرف «یمن یمن» را می‌شنویم. مردم یمن هم برای خودشان دارند کشته می‌شوند. سعودی‌ هم بدون کوچکترین مجوز بین‌المللی دارد یک کشور مستقل را شخم می‌زند. و ما باز هم کلیپ پخش می‌کنیم. و راهپیمایی‌های دو سه هزار نفره از خروجی نماز جمعه تا سوار شدن به اتوبوس‌‌ها را سامان می‌دهیم.

4- به نظر من الان یک فرصت در حال از دست رفتن است. واضح است که کشته شدن مردم یمن برای کسی اهمیت ندارد. که اگر داشت برای بحرین که شیعیان دوازده امامی بودند؛ بیشتر خودش را نشان می‌داد. اما اکنون روز «نشان دادن خود» است. این یک استراتژی است. یک حرکت است. ورای نتیجه یا هدف ابتدایی آن.

5- سعودی‌ها خیلی اشتباه کردند. اما باید از این اشتباه کردن آنها، استفاده شود. کسی که بی‌مجوز جهانی به یک کشور حمله می‌کند و کشتار می‌‌کند؛ با کمبود مشروعیت روبروست. و در همین شرایط می‌توان او را گوشمالی داد. می‌توان کمی ِقدرت نظامی‌اش را به او یادآوری کرد. این فرصت همیشگی نیست. و در صورت استفاده تا دهه‌ها، می‌تواند به برتری ایران در منطقه نتیجه دهد. 

6- بهانه‌سازی یک شیوه است. 
می‌توان بهانه‌ای را ساخت. و به آن بهانه، با سعودی‌ها درگیر شد. این درگیری می‌تواند در همان یمن و کناره‌های خاک سعودی باشد. این درگیری باید کوتاه و شدید باشد. این درگیری می‌تواند تکیه زیادی بر سلاح ضدهوایی داشته باشد. 

7- بهانه را باید ساخت. می‌توان کشتی باری به یمن فرستاد. سعودی‌ها خواستار بازرسی کشتی خواهند شد. به آنها یادآور خواهیم شد که شما مجوزی برای بازرسی یک کشتی ایرانی ندارید. آنها قبول نخواهند کرد. به کشتی حمله خواهند کرد. و این همان بهانه است. ناوهای جنگی ما می‌تواند ده‌ها موشک ضدهوایی به هواپیما‌های سعودی شلیک کند. و در یک روز ده‌ها هواپیما را ساقط کند. و بعد از آن بلافاصله کشتی‌های باری با محموله‌ نظامی تحویل شیعیان یمن شود. موشک‌های زمین به زمین. این، سعودی‌ها را برای متارکه جنگی به التماس خواهد انداخت. 

8- حمله حمله و باز هم حمله! نه در عرصه جنگ، بلکه در عرصه سیاسی. تا جایی‌که دنیا بپذیرد متارکه جنگی شود و در مقابل سعودی‌ها بخاطر جنایت جنگی تحت پیگرد قرار گیرند.

9- سعودی‌ها بعد از این ماجرا دیگر کمر راست نخواهند کرد.

10- در بین تمام این ستاره‌های روی دوش، کسی نیست که طرح‌هایی اینچنین آماده کرده باشد؟ اینها برای چی حقوق می‌گیرند؟

11- بیخود منتظر نتیجه‌ی مذاکرات هسته‌ای نمانید. و دل به هیچ و پوچ نبندید. 

12- کاش بحرینی‌ها به یمنی‌ها می‌گفتند به ایرانی‌ها اطمینان نکنید!

12+1- آخرین خبرها حاکیست کشتی‌ای که به سمت یمن عازم بود؛ به سمت جیبوتی تغییر مسیر داده تا در آنجا اول تفتیش شود و بعد به سمت یمن برود!
کاش  عنوان این مطلب را گذاشته بودم: « ترسوها به بهشت نمی‌روند»

نوشته شده در تاریخ 20 اردیبهشت 94    | توسط: پویا کام    | طبقه بندی: مطالب حاشیه‌ای،     | نظری ندارید؟()