1- چین بعد از آنکه توانست در آن ماجرای پینگ‌پنگ، دشمنی با آمریکا را کنار بگذارد، و جهت فلش کمونیست چینی را به سمت دیگری بگرداند، خوشحال بود که توانسته سرمایه‌های غربی و آمریکایی را جذب کند و با آن چین را بسازد. چین را قدرتمند کند. و روز به روز اقتصاد چین را بزرگتر کند. کنارش ارتش خود را بسازد. موشک‌های بیشتری بسازد. دولت قوی‌تری بسازد. و کشور چین، بزرگتر شود. 

2- اوضاع صداوسیما را باید اسف‌انگیز نامید. من منظورم از جهات سیاسی نیست. و آنچه اغلب می‌گویند که سخنگوی فقط یک جناح خاص است. هر چند این هم شرم‌آور است که دستگاه رسمی و انحصاری کشور، تبدیل شود به ارگان یک سلیقه خاص. و همچنان هم به این کارش ادامه دهد. اما حرف من چیز دیگری است. من از جهت اجتماعی و فرهنگی می‌گویم.
 
3- اوضاع صداوسیما از بعد از آمدن لاریجانی به این دستگاه، عوض شد. به کل انقلابی در این دستگاه ایجاد شد. تولید بالا، ورود به مناطق ممنوعه، تاکید بیش از حد بر زنان جوان و جذابیت زنانه، موضوعات سخیف و سطحی در داستان اغلب سریال‌ها و فیلم‌های ساخته شده و پخش شده، تبلیغ بی‌حیایی و روابط بین زن و مرد جوان و ده‌ها نمونه‌ی دیگر؛ همه شاخصه‌های لاریجانی بود که با حمایت‌های ویژه‌ای که در شرایط خاص از او انجام گرفت؛ انجام داد. او می‌خواست بگوید با گرفتن مدیریت از برادر هاشمی رفسنجانی، به شدت موفق خواهد بود. هدف این بود. اما در این میان فرهنگ و اخلاق را نابود کرد. و سالها باید متخصصین امور اجتماعی بحث کنند در مضاری که لاریجانی برای اخلاق خانواده‌ها و زن و مرد و دختر و پسر و ناامنی‌های اجتماعی و هزاران حادثه سیاه این کشور به وجود آورد. شما باید به شهرهای کوچک توجه داشته باشید و شدت تاثیر یک سریال تلویزیونی را با چشم ببینید. وقتی در یک سریال، یک دختر جوان چادری به راحتی با پسری دوست می‌شود. و شما در خیابان در ماه‌های پخش آن سریال به چشم خودتان می‌بینید که دختران چادری چقدر راحت حیا را کنار میگذارند و دوستی‌شان را با پسرها در کوچه و خیابان به نمایش می‌گذارند. و این کار را اصلا بد نمی‌دانند. چرا که تلویزیون نشان می‌دهد. و لابد در تهران همه دارند همین کار را می‌کنند. 

4- بعد از رفتن لاریجانی از تلویزیون؛ انگار فقط جسم او از این دستگاه رفته است. و روح لاریجانی در همه جا حضور دارد! مدیران بعد از او، راه او را ادامه داده‌اند. و اصولا بعد از لاریجانی، انگار صداوسیما نمی‌تواند به دوران قبل از او برگردد. هر چند آنچه لاریجانی ساخته است، دیگر در اختیار او نیست. اما همچنان چیزی است که لاریجانی ساخته است. و همچنان لاریجانی بر همه چیز آن در حال حکومت است. 

پشت پرده

5- دوران هاشمی رفسنجانی و اوج قدرت او در هشت سال ریاست‌جمهوری‌اش را از جهات مختلف باید بررسی کرد. آنچه او ساخت و البته آنچه او تخریب کرد. همه را باید با انصاف بررسی کرد. او نه مقصر همه چیز است؛ و نه قهرمان آزادیخواهان. او نه غارتگر بیت‌المال است و نه یگانه پشتیبان آزادی. اما من از جهت اقتصادی می‌خواهم چیزی بگویم. هاشمی تحولی در اقتصاد این کشور ایجاد کرد که همه کسانی که بعد از او آمدند، نتوانستند به قبل از آن برگردند. نوع اقصاد خصولتی یا همان شرکت‌های دولتی که رفسنجانی پایه‌گذاری کرد؛ همچنان هست. مدیران بعد از او هر چند که ادعاهای پرطمطراقی داشتند، اما عملا کاری نکردند الا همان که رفسنجانی می‌خواست. و رفسنجانی می‌پسندید. آن مدیران بعد از رفسنجانی هم خوشحال بودند که توانسته‌اند این اقتصاد پرسود را از دست رفسنجانی دربیاورند و خودشان صاحبش شوند. حتی وقتی اقتصاد وابسته به سپاه -بنا به قولی- الان نیمی از تولید ناخالص کشور را صاحب شده است، باز هم کاری نمی‌کند الا همان اقتصاد شرکتی-دولتی. همه همچنان کارگزاران هاشمی رفسنجانی هستند. در زمان ریاست جمهوری رفسنجانی، بسیاری از وزرا و مدیران دولتی او، همزمان مدیر عامل و رییس هیات مدیره و عضو هیات مدیره و سهام‌دار ده‌ها شرکت سودده کشور بودند. و حالا فلان سردار و بهمان آشنای سردار، مدیر عامل و عضو هیات مدیره شرکت‌های عظیم کشور هستند. فرق در همین حد است. در این میان، این فقط رفسنجانی است که از ته دل خوشحال است. چرا که ‌‌‌همه آنچه او ساخته است، همچنان با قدرت دارد ادامه می‌یابد. 

6- چین فکر می‌کند توانسته آمریکا را دور بزند. اما الان تبدیل شده است به یک اقتصاد کاملا آمریکایی. آن هم با درجه چندم. یعنی به هیچ وجه اقتصاد چین از جنس اقصاد فرانسه و ‌آلمان و ژاپن نیست. یک اقتصاد دم‌دستی و وابسته است. امروز آمریکا به چین اصلا به عنوان یک اقتصاد مستقل نگاه نمی‌کند. بلکه چین را بخشی از حیاط خلوت اقتصادی خودش می‌داند. امروز همه اقتصاد چین و همه شرکت‌های چینی و همه نیروی کار آن، چیزی نیستند الا بردگان چینی آمریکا. هر چند به وسیله حزب کمونیست چین اداره می‌شوند.

نوشته شده در تاریخ 13 خرداد 94    | توسط: پویا کام    | طبقه بندی: سیاسی،     | نظرات شما کارساز است()