۱- حوادث ‍‍ پاریس رخ داده است. تعدادی از شهروندان فرانسوی که مشغول زندگی عادی خودشان بودند؛ مورد حمله قرار گرفتند. و حدود صد نفر کشته شدند. حمله‌کنندگان از داعش بودند که بنام حکومت اسلام این واقعه را رقم زدند.

2- بلافاصله در محکوم کردن این واقعه همه با هم مسابقه دادند. اما آیا این واقعه محکوم کردنی است؟‌ یا باید حمایت شود؟

3- کسانی که این واقعه را محکوم کردند؛ آن را تروریستی نامیدند. و بخاطر همین هم آن را به شدت محکوم کردند.

4- سالهاست که گفتمان اصلی آمریکا، جنگ با تروریسم شده است. بعد از پایان جنگ با کمونیسم، آمریکایی‌‌ها که با کمبود هدف روبرو شده بودند؛ یک هدف جدید برای خودشان معرفی کردند: مبارزه با تروریسم.

5- واقعه‌ی پاریس و وقایعی نظیر آن مسلما محکوم هستند. برای چی؟ برای آنکه جنایت هستند. و جنایت محکوم شدنی است. و جنایتی که به نام خدا انجام شود، نفرت‌آورتر است.

6- اما چرا همه دنیا و از جمله در کشور ما این واقعه را بخاطر تروریسم محکوم می‌کنند؟ اصلا کسی معنای تروریسم را می‌داند؟‌ و می‌داند چرا محکوم کردنی است؟ اما این را می‌دانیم که همه می‌خواهند در بازه گفتمان مسلط دنیا حرف بزنند. و امروز گفتمان مسلط، از جانب آمریکا دارد تعریف می‌شود.

7- تروریسم یعنی یک عملیات نظامی که بصورت مخفی انجام می‌شود. و مانند هر عملیات دیگر نظامی، بخاطر نوعش خوب یا بد نمی‌شود. بلکه بخاطر هدف و انگیزه‌ی آن است که خوب می‌شود یا بد. اگر یک علمیات آشکار نظامی بخاطر دفاع از حقیقت، خاک و وطن و یا جان انسان‌ها انجام شود؛ خوب است. و اگر بخاطر دزدی و غارت و نابودی انسان‌های محترم انجام شود؛ بد است. و همین طور است عملیات نظامی مخفی.

8- کشتار مردم پاریس یک واقعه غم‌انگیز است. اما غم‌انگیزترین واقعه نیست. مردم پاریس ممکن است شیک‌پوش‌ترین مردم دنیا باشند. و بدنشان همه جا بوی ادکلن بدهد. اما نژاد برتر دنیا نیستند. و خون‌شان از مردم عراق و سوریه رنگین‌تر نیست. صد نفر فرانسوی کشته شدند. البته غم‌انگیز است. اما یک میلیون عراقی هم این سالها کشته شده‌‌اند. و کسی ککش نگزید. مردم سوریه 6 سال است در خون و آتش گروه‌های مسلح و همچنین بشار اسد آدمکش دارند غوطه می‌خورند. کسی ناراحت نشد. حالا همه برای پاریسی‌ها دارند خودکشان می‌کنند. اینها بدبختی است.

9- بدبختی است انسان ارزشهایش را با آمریکا تنظیم کند. اگر آمریکا تروریسم را بدترین چیز دنیا معرفی می‌کند؛ انسان هم همین طور حرف بزند. خیلی هم ادعای دشمنی با آمریکا را دارند!

10- تروریسم اتفاقا خوب و بد دارد. همه جا محکوم کردنی نیست. اگر با ترور می‌توان یک ظالم را که خون ملتی را در شیشه کرده‌است، کشت؛ خیلی هم کار خوبی است. و اگر می‌توان یک ارتش اشغالگر را زمین‌گیر کرد؛ خیلی کار خوبی است. و اگر به مردم عادی که دارند کنسرت نگاه می‌کنند، حمله می‌شود؛ جنایت است و کار بدی است.

11- راستی کنسرت! چرا داعش به کنسرت حمله کرده است؟‌ آن هم وقتی در ایران مرتبا به کنسرت حمله می‌شود؟

12- تروریسم چیز بدی نیست. یک موجود خنثی است. ما تروریسم خوب و تروریسم بد داریم. حتی اگر جرج بوش بدبخت چیز دیگری بگوید.

 

نوشته شده در تاریخ 25 آبان 94    | توسط: پویا کام    | طبقه بندی: سیاسی،     | نظرات شما خوانده می‌شود()