امروز می‌خواهم یک کامپیوتر حرفه‌ای را به شما معرفی کنم که با قیمت نسبتا ارزانی در ایران می‌توانید بخرید. اگر شما به کامپیوتری با رم بالا، گرافیک بالا، پردازش بالا، استوریج بالا نیاز دارید تا کارهای گرافیکی و پردازشی‌تان را بدون مشکل انجام دهید و قیمت هم برایتان مهم است، می‌‌توانید روی این کیس حساب کنید.

اول بگویم اندازه این کیس بزرگ است. و برای چیزهایی که شما می‌خواهید پی‌درپی در آن نصب کنید، جا دارد. کیس بسیار سنگین است.

اولین چیزی که معمولا برای یک کاربر مهم است، پردازش است. پس به این می‌پردازیم که این کیس دو سوکت دارد که دو سی‌پی‌یوی رده زنون در آن همزمان در حال کار هستند. مثلا می‌توان xeon e5345 را در این دو سوکت نصب کرد. که می‌دانید سی‌پی‌یوها باید مثل هم باشند.

 این سی‌پی‌یو چهار هسته با فرکانس 2.3 گیگ دارد؛ با 8 مگ کش. که وقتی دو تا کنار هم کار کنند، مجموعا سیستمی با 16 مگ کش و 8 هسته خواهد شد. قوی است نه؟


هر کدام از این دو تا ، فن مجزا برای خودشان دارند. که در قسمت راست مادربورد نصب هستند. بله، همان‌جا که معمولا رم نصب می‌شود.

در سمت چپ، رم‌ها هستند. گرچه سیستم DDR2 است، اما سیستم سروری است. و رم ها سروری هستند که زیر یک فن قوی در 8 اسلات نصب هستند. رم‌ها با سرعت بالا و بصورت فول کار می‌کنند.

شاید در ویندوز دیده باشید که همیشه مقداری از رم قابل استفاده نیست. مثلا اگر 8 گیگ رم داشته باشید، عملا حدود 7 گیگ آن را در دسترس دارید. اما در اینجا همه 32 گیگ رم در اختیار شماست.

خوبی این همه رم، علاوه بر کار معمول آن، این است که میزان گرافیک شیرشده هم بالا می‌رود.

یعنی اگر شما یک کارت گرافیک با رم 2 گیگ نصب کنید، مقدار نهایی گرافیک شما می‌شود حدود 18 گیگ! خیلی هیجان‌انگیز است.

شما دو اسلات PCIe دارید که می‌توانید دو کارت گرافیک قوی را روی آن نصب کنید که با هم کار کنند. می‌توانید هم یکی بگذارید. و کارت‌تان هم می‌تواند هر فرکانسی داشته باشد. و مثلا DDR5 باشد.

خب گفتیم که کیس بزرگ است. معمول‌ترین کار برای آن، نصب تعداد زیاد هارد است. همان‌طور که می‌دانید بهتر است شما تعدادی هارد مثلا 250 گیگ داشته باشید تا یک هارد 2 ترایی. واضح است که حافظه‌ای با تعداد زیادی موتور و رابط ساتای مجزا، خیلی بهتر کار می‌کند. این زمانی که شما از کیس‌تان استفاده سرور می‌کنید، به خوبی مشخص می‌شود.

حال اگر در کنار هاردهایتان، یک حافظه سولید هم نصب کنید، و ویندوز را روی آن نصب کنید، کیس‌تان را حرفه‌ای‌تر کرده‌اید. برنامه‌ها را هم روی این حافظه نصب کنید. و از هاردها برای ذخیره‌سازی استفاده کنید.

به کیس می‌توانید هاردهای سروری هم نصب کنید. مادربورد دارای 6 پورت ساتا و 4 پورت ساس است.

قدرت دیگر این کیس، پاور حرفه‌ای آن است؛ با جریان بالا. وزن این پاور زیاد است. و نشان از هسته‌ی ترانس آن دارد.

کیس به‌طور معمول دارای پورت لن، یو‌اس‌بی، وویس، دی‌وی‌دی‌رایتر است.

فن هوشمند کیس هم جالب است. و قدرت زیادی دارد. که از عقب کشش زیادی دارد. با این حال برای وقتی که کیس شما خیلی شلوغ می‌شود، می‌توانید یک فن کمکی هم در جلوی کیس نصب کنید که مثل جت کار کند.

این کیس HP مناسب دانشجویان کامپیوتر و کسانی است که با کامپیوترشان کار می‌کنند. که آن را می‌توانید از بازار دست دوم خارج کشور تهیه کرده در ایران تحویل بگیرید.

نوشته شده در تاریخ 2 آبان 98    | توسط: پویا کام    | طبقه بندی: پیشنهاد سخت‌افزاری،     | مشاوره کنید()