در ادامه می‌توانید فیلم کوتاهی را ببینید که حاصل گفتگوی جناب هالو با یک روحانی است.

من به همه حرف‌هایی که در این گفتگو زده شده است؛ کاری ندارم. و اصولا مسوولیت هر گفته‌ای بر عهده گوینده آن است. اما من حرفی دارم.

مجری این گفتگو همان جناب هالو است. نوع گفتن و تاکیدات او من را به فکر فرو برد. با توجه به اینکه این نوع بودن، خیلی گرفتار دارد در عصر ما، پس من را برآن‌داشت چند کلمه‌ای بنویسم.

این نفرت به دین را نگاه کنید.

من کاری ندارم چه کسانی موجبات این نفرت را فراهم کرده‌اند. کاری ندارم که چه دزدی‌ها و جنایت‌ها با نام دین شد و نفرتش برای دین ماند. من کاری ندارم نظامی که به دین خیانت کرد، چقدر برای این دین، نفرت به بار کاشت. حرف من این است باز هم حق ندارید نفرت را ترویج کنید. اصلا حق ندارید نفرت داشته باشید. این همه نفرت برای چی؟

همه به موجبات نفرت نگاه می‌کنند. اما کسی نمی‌گوید که این دین، شایسته نفرت نیست.

  این مهم است.

چرا امروزه بسیاری از مردم را می‌بینیم که خیال می‌کنند ریشه همه مشکلات در «دین‌» است. و بدبختانه بلافاصله هم در جهت زدودن این ریشه شروع می‌کنند به تلاش.

همین جناب هالو را نگاه کنید. چه تلاشی می‌کند تا ثابت کند همه مشکلات ما دین است. اسلام است. قر‌‌آن است.

من بحث ندارم. بلکه سوال می‌کنم شما قبل از این تلاش همه جانبه‌تان، آیا سواد فهم این دین را هم داشته‌اید؟ اصلا این دین را که با آن دارید می‌جنگید؛ نمی‌بایست بشناسید؟

که بعد آن را هدف بگیرید. بعد با تمام وجود شروع کنید به تلاش. و همه تلاشتان هم هیچ چیزی ندارد جز نفرت.

حرف من این است که تلاش شما هم به جایی نمی‌رسد؛ مطمئنا. اصلا هر کس به دامان نفرت درغلطید، ضعیف شد.

اصل حرف من این است چرا با خودتان این طور می‌کنید؟

اوج این نفرت در این جمله خودنمایی می‌کند: «همه پیامبران ابراهیمی در خاورمیانه آمدند و این خاورمیانه هم امروز بدبخت‌ترین مردم دنیا را دارد»

دوست دارم این سخنرانی دختری کره‌ای را جناب هالو ببیند.

این دختر در جایی می‌گوید: ما در کره زندگی‌ می‌کردیم. بدبخت بودیم. فقیر بودیم. با چشم‌مان بدبختی‌های مردم را می‌دیدیم. حتی مردمی که کنار خیابان‌ها می‌مردند. اما همیشه فکر می‌کردیم همه چیز خوب است و رهبر ما دارد به ما خدمت می‌کند. ما فکر می‌کردیم خوشبخت‌ترین مردم روی زمین هستیم.

سپس او حرف جالبی زد: بدانید همه چیز آموزش نیاز دارد. ما نیاز داشتیم به ما خوشبختی و بدبختی آموزش داده شود. ما اصلا خوشبختی را نمی‌شناختیم. و هنوز مردم کره اینها را نمی‌شناسند.

این پیام خیلی مهم است.

قبل از اینکه (چه زمانی چه مکانی) پیامبران بیایند، بشر یا نمی‌دانست خدا چیست؛ یا هر قومی برای خود دهها خدا داشت. اصلا خدا معنا نداشت. نگاه کنید به دهها خدای یونان باستان. نگاه کنید به هزار خدای هند امروز. نگاه کنید به ژاپن که اصلا خدایی در خاطر ندارد. یک ژاپنی فقط ارباب ده را می‌شناخت که باید برایش هاروکیری کند. نگاه کنید به بودیسم که فقط به معنویت خشک و منحرفانه توجه دارد.  نگاه کنید به مرتاضان هندو که در تمام عمر مراقبت می‌کنند که مبادا حشره‌ای را زیر پا بکشند.

بشر نیاز داشت تا به او آموزش داده شود که خدا چیست. خدا یکتاست. نادیدنی است. بشر نیاز داشت که بداند باید خوب باشد. تا بداند چطور خوب باشد. خوب بودن‌های بزرگ را بشناسد و بد بودن‌های کوچک و بزرگ را بداند. نیاز داشت تا بداند آیا زنا کردن کار بدتری است یا کشتن حشره‌ای در وسط جنگل؟  بشر نیاز داشت تا به او آموزش داده شود معنویت چیست. و راهش کدامست.

و پیامبران آمدند.

به بشر آموختند.

خدا را شناساندند. راه خوب بودن را گفتند.

و خدا منت گذاشت بر بشر و پیامبران را در خاورمیانه فرستاد.

خدا منت گذاشت بر برخی از بندگانش که خود را آنقدر شایسته نشان دادند که پیامبر شوند. و آنها در خاورمیانه بودند.

و ادیان الهی (ابراهیمی) آنقدر در گفتار (پارادایم) برتر است؛ که بر تمام گفتارهای دیگر فائق آمده است. وامروز تفکر و تمدن ابراهیمی همه دنیا را فرا گرفته است. دین یهود و مسیح و اسلام که همه برگرفته از تورات هستند، بر جهان حکمرانی می‌کند. نگاه کنید که غرب با همین تفکر به اینجا رسیده است. مشابهش چین و ژاپن که بدون این تفکر است، ببینید که همیشه دنباله‌رو بوده‌اند و تحت حکمرانی. اصلا ژاپن در مقوله فکری چیزی دارد؟ آن را با اروپا مقایسه کنید. نگاه کنید به تمدن کمونیسم، که بدون این تفکر، بعد از هفتاد سال به کل از صحنه‌ی گیتی محو شد.

این گفتار ابراهیمی امروز آقای جهان است. بعد کسی می‌آید می‌گوید « که این مردم خاورمیانه هم بدبخت‌ترین مردم دنیا هستند»

قُتِلَ الْإِنْسَانُ مَا أَكْفَرَهُ

این نفرت ریشه خودتان را خشک می‌کند. شما به جنگ خدا رفته‌اید.

معلوم است کدام پیروز است.

فیلم گفتگو را ببینید:

نوشته شده در تاریخ 24 خرداد 99    | توسط: پویا کام    | طبقه بندی: مطالب حاشیه‌ای،     | نظرات()