اگر برایتان پیش آمده بخواهید لپ‌تاپ بخرید؛ یا با دوستی برای خرید بروید؛ متوجه این جو عجیبی که در بازار روز کامپیوتر هست؛ شده‌اید.

اینکه همه دوست دارند آخرین مدل سی‌پی‌یو، روی لپ‌تاپ‌شان باشد. و اگر بودجه‌شان به خرید یک i7 نمی‌رسد؛ حداقل یک i5 بخرند. بدون اینکه معنای واقعی این اسامی را بدانند.

در این جا ما کمی شما را با سی‌پی‌یوی لپ‌تاپ آشناتر می‌کنیم.

بعد از آنکه سری dual core وارد بازار شد؛ دو هسته‌ای بودن سی‌پی‌یو مورد توجه شدید مردم قرار گرفت. و همگی از سرعت بالای این سری از پردازنده‌ها شگفت‌زده شدند.
واقعا هم پروسسورهای خوبی بودند. دو هسته‌ی متفاوت که همراه با هم، عمل پردازش را انجام می‌دادند. و این خیلی خوب بود.
یعنی وقتی مقدار فرکانس یک هسته را نمی‌شد از حدود 3 گیگاهرتز زیادتر کرد؛ آمدند دو تا هسته را کنار هم گذاشتند. و این دو وقتی همزمان کار می‌کردند؛ ضمن اینکه فرکانس‌شان بیشتر نمی‌شد؛ اما انگار که هسته‌ای با دو برابر فرکانس در حال کار و پردازش است. و این رمز سرعت بالا این سری از سی‌پی‌‌یوها بود.
سری بعدی core 2 due ها بودند. اینها هم دو هسته‌ای بودند. اما بر خلاف مدل قبلی‌‌شان؛ هر هسته، یک حافظه‌ی کش مجزا داشت. و این فراغت عمل هر هسته را خیلی بیشتر می‌کرد.
تا اینکه نوبت سری امروزی سی‌پی‌یو رسید. سری آی!
آیا می‌دانید یک i3 چند هسته‌ای است؟
اگر بگویید سه هسته‌ای، کاملا در اشتباهید!
i3 هم مانند دو نسل قبل از خود؛ دو هسته‌ای هستند. اما فرق جدیدی وارد ساخت آنها شده است. و آن تعریف «هسته مجازی» است.
هر هسته در i3 ، خودش را به دو هسته مجازی تبدیل می‌کند. و این دو هسته‌‌‌ مجازی؛ علاوه بر اینکه از نظر سخت‌افزاری از هم جدا نیستد و در واقع همان یک هسته‌اند؛ اما در عمل بصورتی مجزا به فرامین پاسخ می‌دهند.
یک i3 دو هسته حقیقی دارد و مجموعا چهار هسته مجازی. به هسته حقیقی core گفته می‌شود و به هسته مجازی thread می‌گویند.
اگر در ویندوز، task manager را باز کنید و به بخش CPU که در حال کار است نگاه کنید؛ آن چهار هسته مجازی را خواهید یافت که در حال کار هستند. یعنی ویندوز که عامل شماست برای فرامین؛ کامپیوتر شما را دارای چهار هسته تشخیص می دهد. که همان هسته‌های مجازی و غیرواقعی i3 هستند.
اما شما ضمن اینکه باید خوشحال باشید که کامپیوتری دارای چهار هسته را صاحب شده‌اید؛ نباید هم فراموش کنید که کامپیوتر شما در واقع فقط دو هسته دارد! بنابراین انتظار زیاد از حد از آن نداشته باشید.
اما i5 چیست؟‌
دیگر می‌دانید که نباید آن را پنج هسته‌ای بنامید! پس جریانش چیست؟
اصل ماجرا را بخواهیم بگوییم؛ سری i5 در حقیقت دو گونه دارد.
برخی از مدل‌هایش، مانند i3 هستند. دو هسته واقعی دارند و چهار هسته مجازی. اما برخی مدل‌های گرانتر آن، چهار هسته واقعی دارند و دقیقا همین مقدار یعنی چهار هسته مجازی هم دارند. به عبارت دیگر؛ هر هسته واقعی خودش را فقط به یک هسته مجازی تبدیل می‌کند.
یعنی یک i5 دارای چهار core است و داری چهار thread است.
پس اگر این مدل‌های بهتر i5 را بخواهیم با i3 مقایسه کنیم باید چه بگوییم؟
بله! اینجا دیگر هسته‌های چهارتایی؛ مجازی و غیرواقعی نیستند. بلکه واقعا یک کامپیوتر چهار هسته‌ای خواهید داشت. پس سیستمی فوق‌العاده قوی خواهد شد.
حالا کم‌کم به سخن اصلی‌مان نزدیک می‌‌شویم:
چه لپ‌تاپی بخریم؟ آیا یک مدل گران‌قیمت i5 را هر جور شده دست‌وپا کنیم؟
جواب ما تلخ است:‌‌‌ نـــه!
راه حال فنی ما این است که بصورت فنی به قضیه نگاه کنید.
وقتی فروشنده‌ای به شما می‌گوید این لپ‌تاپ سری i5 است؛ بلافاصله ازش مدل این i5 را بپرسید.
بعد خودتان را به اینترنت برسانید. وارد
سایت اینتل (کمپانی سازنده سی‌پی‌یو) شوید. مدل را وارد باکس اصلی در صفحه اول سایت کنید. و به مشخصات آن نگاه کنید.
مثلا این روزها (به تاریخ نوشته ما نگاه کنید) مدل Dell 5110 خیلی در بازار معروف شده است. مدل سی‌پی‌یو همه این سری از لپ‌تاپ، ما بین 2400 است تا 2450. اما خوب که دقت کنیم این عدد و رقم؛ یک پسوند هم دارد:‌‌ 2450m.
حالا به عکس زیر که از صفحه مشخصات این مدل در سایت اینتل گرفته‌ایم ؛ نگاه کنید:بله! این مدل، چهار ترید دارد و فقط دو کور!
پس مدلی که شما با ذوق و شوق به عنوان قوی‌ترین لپ‌‌تاپ موجود و سری i5 می‌خرید؛ هیچ فرقی با سری i3 ندارد! حتی مقدار حافظه کش آ‌ن هم دقیقا همان‌مقدار و 3 مگابایت است!
آن «ام» که بعد از عدد مدل سی‌پی‌یو می‌آید؛ یعنی موبایل. یعنی این سی‌پی‌یو برای کامپیوترهای قابل حمل ساخته شده است. و از سری کامل و قوی i5 که روی پی‌سی نصب می‌شود؛ ضعیفتر است.
بنابراین اگر شما یک سیستم چهار هسته‌ای واقعی و قوی لازم دارید؛ باید یک پی‌سی با i5 واقعی بخرید. لپ‌تاپ ، گزینه مناسبی نیست.
در پی‌سی، هم سی‌پی‌یو قوی‌تر است؛ هم مادربورد آنقدر فشرده نیست. هم کارت گرافیک بطور کامل عمل می‌کند. و می‌تواند به اندازه اسم و ظرفیتش؛ کار حرفه‌ای شما را پاسخ دهد.
یک لپ‌تاپ، یک کامپیوتر قابل حمل است که قرار است کارهایی که در این طرف و آن طرف دارید؛ برای شما انجام دهد. کارهای دم دستی و سریع.
پس به همان اندازه از یک لپ‌تاپ انتظار داشته باشید. 
و به همان اندازه پول خرجش کنید. نیازی نیست شما که بیشتر برای اینترنت و چند تا گیم ساده و احتمالا چند تا فایل پاورپوینت برای کارتان، از لپ‌تاپ‌تان کار می‌کشید؛ به فکر i5 باشید. حتی i3 هم زیاد است.

اگر با یک متخصص مشورت کنید؛ به شما خواهد گفت بجای توجه بیش از حد به سی‌پی‌یو در لپ‌تاپ؛ به مشخصات دیگرش توجه کنید.  نوشته شده در تاریخ 13 اردیبهشت 91    | توسط: پویا کام    | طبقه بندی: پیشنهاد سخت‌افزاری،     | نظری دارید؟()