برای دانستن دقیق پهنای باند باید چه کنیم؟ راهی فنی هست؟
continue

 اول خوب است یک تعریف کوچک از پهنای باند بکنم.

به مقدار قدرت و حجم خط اینترنتی شما که توان ارسال دیتا را به کامپیوتر شما دارد، پهنای باند گفته می‌شود. اما چرا پهنا می‌گویند و سرعت نمی‌گویند؟

برای اینکه این نقل و انتقال دیتا همانند میزان آبی است که از یک رودخانه رد می‌شود. وقتی یک رود خیلی بزرگ باشد، میزان مترمکعب آبی که در هر ثانیه رد می‌شود؛ زیاد خواهد بود. نه سرعت فیزیکی ذرات آب آن.

در خط اینترنتی هم دقیقا همین معنا مهم است.

و باز به همین علت است اگر چند نفر مشترکا از یک خط استفاده کنید (مانند اینکه یک نفر در این اتاق با دسکتاپ استفاده کند، یک نفر هم در هال با لپ‌تاپ و هر دو به یک مودم وصل باشند) خط بین دو استفاده‌کننده پخش می‌شود. یعنی مثلا پهنای باند برای هر استفاده‌کننده، نصف خواهد بود. دقیقا مانند یک رود که دو نفر از آن آب بگیرند و سر زمین خودشان ببرند.

اما برای اینکه اندازه‌گیری کنید که آیا این خط شما دقیقا همان حجمی را دارد که سرویس‌دهنده شما به شما گفته، یکی از ساده‌‌ترین کارها (یعنی کاری غیرفنی) این است که از سایت‌های اندازه‌گیر استفاده کنید. 

به این معنا که در وقتی که خط‌ها شلوغ نیست (مشخصا سر شب نباشد) و فقط یک کامپیوتر به خط شما متصل شده‌ است؛ وارد سایتی مانند سایت زیر شوید.

LINK

شما برای اینکه بتوانید صفحه این سایت را کامل ببینید؛ باید falash player روی مرورگرتان نصب باشد. البته بدون فلش هم کار اصلی را انجام می‌دهد. فقط گرافیک صفحه پایین‌تر است. 

بعد باید اندکی صبر کنید تا این صفحه که کمی پرحجم است؛ لود شود. صفحه گرافیکی مانند عکس زیر خواهد آمد.

band width

کلید start test را بزنید. و کمی صبر کنید تا آزمایش خط شما تمام شود. در دو قسمت آپلود و دانلود؛ این سایت سرعت هر بخش را به شما خواهد گفت.

معمولا خط‌های اینترنتی؛ حجم دانلودشان باید دو برابر حجم آپلودشان باشد. البته این نسبت، دقیق نیست.

برای مثال در خطی که ما عکس بالا را از آن گرفتیم؛ سرعت دانلود 100 کیلوبیت‌پرسکند است و سرعت آپلود 80 کیلوبیت‌پرسکند.

دقت کنید که واحد پهنای باند را در دنیا مگابیت‌پرسکند حساب می‌کنند. و در کشور ماست که باید زیر یک مگابیت رفته و واحد را به کیلوبیت بگوییم.

امیدواریم خطوط کشور ما هم به زودی پرسرعت شود. Tabligh


نوشته شده در تاریخ 18 مرداد 91    | توسط: پویا کام    | طبقه بندی: برنامه مفید،     | دیدگاه()